معرفی تنباکو

معرفی تنباکو

تاریخچه تنباکو

در سال ١٧۶٠ فردی به نام پیر لوریلارد با تاسیس یک شرکت تولید تنبا کو در شهر نیویورک آمریکا اقدام به ساخت تنباکو و سیگار و نمود. امروزه پیر لوریلارد قدیمی ترین شرکت ساخت تنباکو جهان است. در سال ١٧٧۶ در طول جنگ‌ انقلابی آمریکا، تنباکو به عنوان یک نوع ارام بخش برای سربازان امریکای مورد استفاده قرار گرفت. طی این سال‌ها دانشمندان هر چه بیشتر به مواد مضر شیمیائی موجود در سیگار و تنباکو پی بردند. در سال ١٨٢۶ بلاخره نیکوتین خالص کشف شد و دانشمندان دریافتن که ماده نیکوتین سمی بسیار خطرناک است و برای موجود زنده بسیار مضر است. در ١٨٣۶ دانشمندی به نام ساموئل گرین بیان داشت که تنباکو همانند یک حشر‌کشی قوی دارای سمی قوی است در سال ١٩٣٩ در آمریکا شرکتی پا گرفت به نام پال مال با مارک چوگان مخصوص بازی گلف که تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیگار در دنیا شد. در طول جنگ جهانی دوم شاهد بیشترین میزان مصرف سیگار در دنیا بودیم. سیگار در وعده‌ی روزانه سربازان همانند جیره غذا وجود داشت و اغلب این سربازان در هنگام پایان جنگ همه سربازان به توتون وتنباکو اعتیاد پیدا کرده بود.

  • توتون گیاه بومی امریکای شمالی میباشد.در حکایت ها امده است که حدود ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح گیاه تنباکو به صورت طبیعی در امریکا سبز شده و شروع به رشد کرده است. امروزه حدود چند میلیون هکتار از بهترین زمین‌های کشاورزی برای کشت در سر تا سر دنیا اختصاص داده شده است. کشت تنباکو در در ایران و کشور های خاور میانه است.

  • امروزه تنها به عنوان یک ماده دود زا شناخته نمی شود بلکه به عنوان گیاهی با خواص دارویی در میان گیاهان، زیرا پروتئین و اسید های آمینه موجود در تنباکو بسیار بالاتر از سویا بوده و با پروتئین کازئین شیر برابری می کند. و از تنباکو می توان برای تهیه پروتئین های مخصوص برای تولید انرژی استفاده می شود و یکی از راه جای گزیین انرژی در بدن می باشد.

  • بر اساس تحقیقات یک پژوهش، عصاره برگ توتون خواص ضد قارچ دارند. در یک پژوهش اثر عصاره متانولی و آبی گياه توتون بر روی رشد قارچها را بررسی كرده است كه نتايج آن نشان دهنده اثر بازدارندگی رشد قارچها در مجاورت عصاره برگ گياه توتون بود. با اشاره به اهميت گياهان دارويی در كشور امده است. بسیار بالاتر از سویا بوده و با پروتئین کازئین شیر برابری می کند.

قلیان چیست؟

قلیان با طراحی های مختلف ساخته می شود و دودآن قبل از استنشاق ازآب رد می شودو تنباکو در کاسه کوچکی گذاشته می شود که در انتها دارای حفراتی می باشد و ازطریق این حفرات لوله هایی به آن متصل است و اجازه می دهد که دود از انتهای محفظه آبی عبور کند. قلیان بطور شایع در میان خانواده ها ، کودکان و زنان درمناطقی که شکل رایج مصرف تنباکو در زنان میزان بسیار پائینی دارد, مصرف می شود علاوه بر این با عرضه تنباکو طعم دارد معطر ، مصرف قلیان بطور چشمگیری در میان جوانان ونوجوانان پسرودختران رو به افزایش است. طي سال‌هاي گذشته، مصرف قليان بطور قابل توجهي در كشورمان افزايش يافته است و بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، قليان فرآورده‌اي است كه نيمي از مردان ايراني و 37 درصد زنان، آن را تجربه كرده‌اند. در مطالعاتي كه از سوي مركز تحقيقات پيشگيری و كنترل دخانيات انجام شده، 23 درصد سيگاری ها حداقل يكبار در هفته قليان مصرف می كنند. اين رقم در غيرسيگاری ها 25 درصد است و اين بدين معناست كه غيرسيگاري‌ها حتي بيش‌تر از سيگاري‌ها در حال مصرف قليان هستند و به سمت اعتياد به آن پيش مي‌روند